Navigácia

2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011

 

  Vyhodnotenie zberu

Ďakujeme všetkým žiakom a rodičom, ktorí sa zapojiji v školskom roku 2010/2011 do zebru papiera a vrchnákov z plastových fliaš.

Zber papiera: 1. miesto - Jakub Marcin (V., 239 kg), 2. miesto - Dávid Krišš (IV., 143 kg), 3. miesto - Ján Karajos (V., 126 kg)

Zber vrchnákov: 1. miesto - Ján Karajos (V.,1990 ks), 2. miesto - Mária Snováková (V., 1660 ks), 3. miesto - Tomáš Poľák (III., 1414 ks).

Ich usilovnosť bola odmenená peknými vecnými cenami.

 

 


 Skalolezecké cvičenie na Bodoni II

V sobotu 11. júna 2011, takmer po týždni sa zopár nadšencov a nových zvedavcov skalolezectva rozhodlo pokračovať v dobýjaní hradu Bodoň. Predsa zostalo ešte veľa cestičiek, ktorými sa dá vyliezť na hradný vrch.Po horúčavách počas týždňa sa nám akosi zdalo to sobotňajšie ráno prichladné. Len tak pre istotu sme do batôžka prihodili nejaký dlhý rukáv, keby náhodou... Bolo nás o čosi menej, v noci prichádzali SMS-ky od tých, ktorí to na poslednú chvíľu vzdali – niektorí dostali v noci depku, iným prišlo zle a niektorí sa v noci zabudli v Rožňave... Nevadí – prišlo zdravé jadro. Cestu do Zlatej Bane sme už poznali, míňali sme červené, zelené, žlté, ba dokonca aj modré polia... Tie modré boli pre nás záhadou..., no vypátrali sme, že je to ľan siaty.Zaparkovali sme na Pustom poli za Zlatou Baňou. Hodinový výstup k Bodoňu bol akosi dlhší než pred týždňom. Ale na pookriatie tela čakali na nás na okraji cesty úžasne veľké lesné jahôdky, ... mňam. Na Bodoni nasledovala krátka inštruktáž. Na rozcvičku sme si dali cestu Tatranku. Každý sa doslova tešil na lezenie, pretože stáť pod skalou bolo utrpenie – bolo veľmi chladno, aj keď sme si obliekli všetko oblečenie. Našťastie, keď sme liezli ďalšie dve cestičky – Špinavá a Ernie, bolo to už v závetrí... Dokonca sme si rozložili aj oheň. Poslúžil na trikrát – opiekli sme si špekáčiky, zohriali sme sa pri ňom a keďže sa liezlo hneď vedľa – tí čo boli práve na skale sa kvalitne aj vyúdili.Decká liezli perfektne. Na ceste Špinavá - Janka dala III stupeň, Nikolka – IV stupeň, tá mala perfektnú techniku. Liezla plynulo, ľahučko, sťaby sa pre to narodila. Chalani lámali vyššie – Erik, Tadeáš, Kamil zliezli IV stupeň, Matúš V stupeň, no ale exceloval Patrik, ktorý s odsadom ako jediný zdolal cestu Ernie a dosiahol VI- stupeň. Blahoželáme!!! Všetci dostali od horolezca diplomy, ktoré boli tentokrát s bonusom – nasiaknuté autentickou vôňou z dymu na Bodoni. Aj keď sa nám nechcelo – bol čas odísť. Z Pustého poľa sme sa vybrali smerom pod Dubník. Zastavili sme sa pri unikátnych opálových baniach. Na haldách hlušiny sa nám dokonca podarilo nájsť opál – nebol však veľmi vzácny. Nad baňami sme žasli od údivu. Celý kopec je prevŕtaný ako ementál, chodbičky nad sebou sedia ako komôrky vo včeliom pláste. A všetko sa to v minulosti razilo ručne. Úžasné! Dnes sa v týchto baniach nachádza najväčšie zimovisko netopierov v strednej Európe.Z opálových baní sme pokračovali na Červenicu a Herľany. Mnohí ešte nevideli slovenskú raritu – Herľanský gejzír. Tak sme sa zastavili, že si aspoň ukážeme, kde vyviera. No šťastie nám tak prialo, že sme práve natrafili na jeho erupciu. Ešte sme šťastne došli domov a výlet bol ako z rozprávky. (Mariana Beľanová)

Fotografie z tejto akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume školy.

  

 

 


 Medzinárodný deň detí

1. júna 2011 – MDD sme oslávili svätou omšou vo farskom kostole v Čani. Po krátkom občerstvení na fare sme si v kine pozreli dojímavý príbeh Bella. 2. júna na sviatok Nanebovstúpenia Pána sme sa po rannej svätej omši vybrali na opekačku do Skároša. Počasie nám prialo, špekáčiky chutili, všetci sme si oddýchli a tešili sa z pekného dňa.

Fotografie z tejto akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume školy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  Súťaž Hliadok mladých zdravotníkov

7. júna 2011 naša Hliadka mladých zdravotníkov II. stupeň v zostave Katka Kohutová, Patrik Uhľar, Erik Takáč, Michal Horňák a Damián Hornák získala 1. miesto na okresnej súťaži HMZ, ktorú organizoval Územný spolok SČK Košice - okolie. Hliadka suverénne získala plný počet bodov. Ich vedomosti a zručnosti overili prísni rozhodcovia na jednotlivých stanovištiach. Hodnotili sa vedomosti o Červenom kríži, teoretické vedomosti o poskytovaní prvej pomoci a ako najdôležitejšie bolo praktické poskytovanie prvej pomoci - ošetrenie poranení na figurantoch a kardio-pulmonálna resuscitácia. Všetkým žiakom hliadky gratulujeme a tešíme sa z ich úspechu. (Mariana Beľanová)

Fotografie z tejto akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume školy.

 

 

 

 

 

 

 

 


 Veľkonočná burza

 

Dňa 18. a 19. apríla 2011 sa vo vestibule našej školy uskutočnila Veľkonočná burza prác našich žiakov. Za symbolický príspevok si rodičia a všetci hostia mohli zakúpiť ručne vyrobené veľkonočné pozdravy, kraslice, obrázky, či perníčky. Všetkým, ktorí si zakúpili výrobky, srdečne ďakujeme za finančnú podporu našej školy a zároveň za morálne ocenenie vynaloženého úsilia žiakov a p. uč. Nagyovej.

 Fotografie z tejto akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume našej stránky.

 

 

 

 

 


 

Prírodovedno - historicko - zemepisná exkurzia Bratislava

 

V jeden pekný deň, 14. 4. 2011, sa žiaci VIII. a VII. B triedy spolu s triednymi učiteľmi Mgr. Marekom Iľkom a Mgr. Marianou Beľanovou zúčastnili exkurzie do hlavného mesta Sloveskej republiky - Bratislavy. Akcia sa konala vďaka skvelej ponuke Železničnej spoločnosti Slovensko -  Vlakom do Múzeí a galérií.

Aj keď počasie bolo "pravé aprílové", exkurzia bola veľmi hodnotná a zaujímavá. Žiaci mali možnosť vidieť sídla dôležitých inštitúcií: Úrad vlády SR, Prezidentský palác, Slovenský rozhlas, Národnú banku Slovenska. Na prechádzke historickým jadrom spoznali Michalskú bránu, SND - historickú budovu, Hviezdoslavovo námestie, Hlavné námestie, Starú radnicu, Primaciálny palác, Mariánsky stĺp na Františkánskom námestí. Samozrejme na korze najväčšou atrakciou pre žiakov bola bronzová socha Čumila vykukajúceho z kanála, alebo postavičky Schöne Náci, Napoleónsky vojak, či Paparazzi

Z cirkevných stavieb sme si obzreli nádherný Modrý kostolík - kostol sv. Alžbety a Dóm sv. Martina, niekdajší korunovačný chrám Uhorska. Pozreli sme si jeho interiér a pomodlili sa.

Odtiaľ sme sa vybrali na návštevu Bratislavského hradu spojenú s výstavou ARS Liturgica. Na hradnom vrchu sme sa nevedeli nabažiť krásneho výhľadu, ale čakala nás ešte Národná rada SR. Šťastie nám prialo a podarilo sa nám navštíviť dokonca aj rokovaciu sieň.

Hlavným cieľom exkurzie však bolo Prírodovedné múzeum SNM, v ktorom sme si prezreli stále expozície živej a neživej prírody Slovenska, či sprievodné výstavy.

Aby stále nebolo málo, vybrali sme sa ešte na prechádzku novým nábrežím Dunaja - Eurovea a zároveň  sme si zvonku obzreli novú budovu SND.

Fotografie z tejto akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume našej stránky.

 

 

 

 

 

 


  Skalolezecké cvičenie na Bodoni

 V jednu krásnu slnečnú nedeľu - 5. júna 2011, borci z našej školy dobyli hrad Bodoň netradičným spôsobom. Stretli sme sa ráno pred Obecným úradom v Ždani a vyrazili na autách do Zlatej Bane za Prešovom. Cestou sa k nám pridal horolezec Patrik. Zaparkovali sme za Zlatou Baňou na Pustom poli a ukázali sme si Dubník, Šimonku a hrebeň Slanských vrchov. Odtiaľ sme sa vydali na hodinový výstup k hradnému bralu. Zložili sme sa a hltavo sledovali siahodlhú inštuktráž k lezeniu. Následne jednoduchou lezeckou cestou Tatrankou, s obtiažnosťou II+, úplne všetci zdolali hradné bralo. Potom nasledovalo hľadanie kešiek, špeciálne pripravených pre túto akciu. V poslednej z nich ich čakala odmena. Niektoré odhalili rýchlo, iné dali zabrať. Keď sme sa pripravovali na ďalšie lezenie - začalo hrmieť. Zvážili sme, že ideme radšej do bezpečia domova. Cestou sa vyjasnilo a trochu nás to mrzelo... No o týžeň tam bude Bodoň stále stáť a my ešte dôjdeme. Pri kríži pri zaparkovaných autách bola posledná keška, v ktorej sme si našli odmenu v podobe diploma za úspešné lezenie na Bodoni. (Mariana Beľanová)

Fotografie z tejto krásnej akcie si možete pozrieť vo fotoalbume našej školy.

 

 

 

 


 Deň Múz

,,Boh nám dal veľa talentov, ktoré sú v semienku a túži po tom, aby sme sa o ne starali, aby nakoniec priniesli veľkú úrodu, chce, aby sme prinášali ovocie..."

Dňa 29. mája 2011 sa naše talentované dievčatá Júlia Zlaczká, Janka Kokardová, Mária Snováková a Veronika Verebová zúčastnili okresnej súťaže Deň Múz, ktorá sa konala na ZŠ v Trstenom pri Hornáde. Súťažilo sa v prednese vlastnej poézie, speve ľudových piesní a maľbe. Dievčatá nám urobili veľkú radosť a všetkým ukázali, že aj na našej škole sú žiaci, ktorí vedia rozvíjať svoje nadanie.

Ďakujeme a gratulujeme k týmto umiestneniam:

Júlia Zlaczká (spev) III. kategória – 2. miesto

Mária Snováková (spev) II. kategória – 3. miesto

Jana Kokardová (maľba) III. kategória - 3. miesto

(Mgr. Andrea Nagyová)

 

 

 

 


Deň matiek

Je už každoročnou tradíciou, že v druhú májovú nedeľu si pripomíname významný dátum - Deň matiek.

Aj naši žiaci pravidelne pripravujú program pre mamky a staré mamky.
Toho roku sa prezentovali 15.mája 2011 v Kultúrnom dome v Ždani. Účinkujúci zvládli program na jednotku a tak sa postarali o krásny kultúrny zážitok.
Programovou scenériou sa niesla báseň, pieseň, vyznanie mame, hra na akordeóne a zavŕšila ju spoločná pieseň s názvom ,, Najkrajšia hviezdička ".

(Daniela Eliašová)

 

 

 

 


Moja mama - slohová práca

Predstavujeme Vám krásne slohové práce našich žiakov, v ktorých opisujú svoju najdrahšiu bytosť na svete - mamu

V tomto slohu by som vám chcel predstaviť svoju mamu. Je to najdôležitejšia osoba v mojom živote. Poznám ju od prvého nádychu. Moja mama je stredne vysokej postavy. Vlasy má hnedé ako prvé jesenné gaštany. Sú ostrihané nakrátko, len po plecia. Rada ich nosí zviazané gumičkou. Tvár má zaokrúhlenú, pery plné, nie veľký nos a nádherné oči. Tie oči, ktoré by zažiarili aj v tme, sú prenikavo modré. Jej pohľad ma vždy povzbudí a povie mi: „Nevzdávaj to!“ Jej hlas je ako ružami zafarbený, príjemný, láskavý. Vždy vie, čo má povedať. Rada sa oblieka pestrofarebne. Väčšinou nosí pekné tričko a rifle. Jej krk zdobí zlatá retiazka s krížikom. Je to veľmi ochotná mama. Je dobrá, láskavá, nehnevá sa a vždy nás povzbudzuje. Jej silnou stránkou je vytrvalosť a istota. Je ako usilovná včela v úli - prácu nekončí, pokiaľ nie je všetko hotové. Medzi jej záujmy patrí práca v záhradke, prechádzky, varenie a surfovanie na webe. Rada varí jedlá nielen z kuchyne slovenskej, ale často aj nejakú lahôdku z gréckej či talianskej kuchyne. Vždy, keď sa vrátim zo školy, je navarené. Má rada večerný relax pri telke, počítači alebo aj pri dobrej knihe. Rada dostáva zaujímavé a nové knihy, ktoré si môže prečítať. Pracuje v nemocnici ako zdravotná sestra. Keď sa doma niečo stane, vždy vie, čo má robiť. Je proste jednotka. Vážim si ju pre jej obetavosť, lásku a čas, ktorý venuje nám. Je to najlepšia osoba v mojom živote a vždy bude na prvom mieste, mám ju rád. Patrik Iván, VII. A

Chcel by som vám predstaviť moju veľmi blízku osobu a zároveň najdôležitejšiu osobu v mojom živote. Je to moja mama. Moja mama je veľmi milá a láskavá. Vždy sa stará o to, aby boli všetci v jej blízkosti šťastní. Keď je treba niekomu pomôcť, ona rada pomôže. Túto vlastnosť si na nej veľmi cením. Jej znalosti v kuchyni sú neprekonateľné. Každý školský deň mi do školy pripraví chutnú desiatu. Veľmi rada šije, či už sú to čierne sviatočné nohavice, alebo krásne obliečky na vankúše. Šiť vie veľmi dobre, pretože chodila na krajčírsku školu. S mojou mamou máme spoločné to, že sme sa obaja narodili v apríli. Naša ďalšia spoločná vlastnosť je, že máme veľmi radi hudbu. Jej hlas je v každej príležitosti upokojujúci. Je nízkej postavy. Ma krásne hnedé oči. Určíte si na nej všimnete jej čierne vlasy s červeným melírom. Moju mamu mám veľmi rád a nikdy by som ju nevymenil za inú. Adrián Nagy, VII.A

 


Moja mama je pre mňa tou najdôležitejšou osobou už trinásť rokov. Stále jej môžem dôverovať. Maminu povahu nemá nik na svete. Je úplne jedinečná svojou skromnosťou a láskavosťou. Je tou správnou mamou, akú by som dopriala každému na svete. Jej pohľad vo mne vyvoláva mnohé spomienky. Spomienky na detstvo, na veselé chvíľky i ťažké časy. Vlasy má gaštanovo hnedé, prekrývané červenou farbou, vždy pekne upravené. Nie sú veľmi dlhé, no takéto mamke presne pristanú. Mamkin šatník poznám skoro celý. Až na pár rób. Neoblieka sa veľmi zložito, ale pekne. Záľub mojej mamy je veľa. No najradšej zo všetkého oddychuje a pri tom číta knihu. Ale nič nevymení za chvíle strávené s rodinou. Moja mama vie snáď všetko! V kuchyni je ako ryba vo vode. No stolárstvo je asi jediná vec, v ktorej sa cíti ako v "španielskej dedine". Stále, každým dňom ďakujem Bohu, za dar menom mama. Neviem, čo by som na tomto svete bez mamy robila. Jana Kokardová, VII.A

 

 

Chcel by som vám predstaviť najdôležitejšieho človeka v mojom živote. Je to moja mama. Moja mamka je strednej postavy, má láskavú tvár a jej svetlé vlasy sú skoro vždy zopnuté gumičkou. Jej hlas vie vždy upokojiť, keď som mrzutý, nahnevaný aj hyperaktívny. Má prenikavo modré oči ako obloha. Keď sa na mňa pozrú, vidím v nich lásku, starostlivosť, obetavosť, ochotu ale aj prísnosť. Má svoj cieľ, - to čo si zaumieni, to aj dodrží. Rada športuje, ale rada robí aj presný opak – oddychuje. Práca ju často veľmi unaví. Je veľmi múdra, pretože bez toho sa v práci nezaobíde. Niekedy sa stáva, že ostane oblečená v pracovnom oblečení. V kuchyni je prekonateľná iba babkou a možno špičkovými šéfkuchármi. Jej jedlo vždy nasýti, ale človek má potrebu ešte si pridať na tanier.Za nikoho iného by som ju nechcel ani nedal vymeniť. Je pre mňa jedna z osôb veľmi dôležitých v mojom živote. Jakub Lakatoš, VII.A

 

 

V tomto slohu by som vám chcel opísať jedného z najdôležitejších ľudí v mojom živote. Je to moja mama. Jej postava je nízka. Má krásne zelené oči a čierne vlasy. Jej hlas je krásny ako dobre naladený hudobný nástroj. Jej chôdza je primeraná okolnostiam. Niekedy je pomalá, inokedy rýchla. Na tvári má vždy úsmev, ktorý ma vždy poteší. Už tretí rok navštevuje vysokú školu. Je to veľmi múdra žena. Pracovitosť, usilovnosť a ochota sú jej najlepšími vlastnosťami. Má veľmi veľa záľub, medzi ktoré patrí aj šport. Jej najväčším koníčkom je varenie. Rada pomáha druhým. Za svojou prácou musí chodiť do zahraničia. Svoju mamu si vážim preto, lebo mi pomáha v tých najťažších chvíľach. Učí ma, čo je dobré a čo je zlé. Poznám ju od svojej prvej sekundy života. Nevymenil by som ju za nič na svete. Kamil Zábavník, VII.A

 

 

V tomto slohu by som vás chcela zoznámiť s mojou mamkou. Moju mamku poznám veľmi dobre. Obľúbila som si ju, pretože je to moja mamka a stará sa o mňa celý môj život. Je veľmi milá, láskavá, obetavá a pracovitá. Keď prídem domov zo školy, skoro vždy ma čaká s otvorenou náručou. Najradšej mám, keď ma pohladí po vlasoch. Je pri mne vo všetkých chvíľach. Vie vyriešiť každé moje trápenie. Často sa spolu rozpávame, máme si toho toľko čo povedať... Keď si ju predstavím, vyzerá presne takto. Na čiernych vlasoch má červenú farbu popretkávanú gaštanovým melírom. Hnedé oči sa jej trblietajú na slnku a odrážajú lásku a dobrotu. Má pekný úsmev, ktorý ma vždy poteší. Jej hlas je vždy milý. Rada nosí nohavice alebo rifle a nejaké tričko. Má nižšiu, športovú postavu. Je fanúšičkou hokeja a futbalu. Medzi jej záľuby patrí varenie, pečenie a niekedy aj upratovanie. Svoju mamku mám veľmi rada. Nevymenila by som ju za žiadnu inú mamu. Dominika Pribulová, VII.A

 

 

Osobu, ktorú chcem predstaviť, poznám už od narodenia. Prebaľovala mi plienky. Je to moja mama. Niekedy je prísna a hlavne poriadkumilovná. Skoro stále zvedavá, ale stále ma má rada. Oči má hnedé ako instantná káva .Vrásky má zo mňa a z otca. Keď má mama čas, tak si rada oddýchne. Vlasy má hnedé. Postavu má tenkú ako špagát, čo je v našej rodine zriedkavé. Patrí do stredného veku a nemá rada klamstvo. Tak toto všetko je o mojej mame. Mám ju veľmi rád, dúfam, že to aj tak ostane. Daniel Béreš, VII.B

 

 

 

Chcela by som Vám predstaviť moju mamu. Narodila sa v Košiciach a bývala v Trstenom pri Hornáde . Teraz býva so mnou, sestrou, otcom a dedkom v Ždani. Je v znamení rýb. Má 41 rokov. Je veľmi milá, má rada deti a svoju prácu. Vie pokričať, ale aj pochváliť. Má veľa záujmov. Vždy musí byť poriadok. Chce, aby sme boli dobre vzdelané. Je mocná ako skala, vlasy má jemné ako srsť. Oči má tmavé ako noc a jasné ako deň. Je priama a povie čo si myslí. Je pracovitá a chce nás dobre vychovať. Nosí okuliare, ale musím vám povedať, bez nich je krajšia. Má rada kriminálne filmy. Rada štrikuje. Je pravdovravná a rada si poklebetí. Vie mi poradiť a povzbudiť, keď sa mi niečo nevydarí. Má ma rada a aj ja ju. Chcela by som sa jej podobať. Chcela by som, aby tu bola navždy. Som rada, že ju mám. Fanka Verešová, VII. B

 

 

Moja mama sa volá Gabriela Moreová. Narodila sa v Košiciach. Má hnedé oči a na vlasoch má melír. Má 35 rokov. Nosí okuliare. Má rada poriadok. Keď je niekde doma neporiadok, tak ju to veľmi nahnevá. Má rada čistotu a nemá rada klamstvo. Na mame sa mi nepáči, že sa stále hrá s mobilom, alebo pozerá televízny seriál. Nepáči sa jej, keď som dlho pri počítači a nič nerobím. Dá sa s ňou dobre porozprávať, ale aj požartovať. Je pravdovravná, láskavá, veľmi milá a priateľská. Rada nakupuje a chodí po všelijakých obchodoch. Oči má jasné ako nebo, veľké a má ich hnedé ako čokoláda. Tvár má guľatú ako okrúhla lopta. Líca má červené ako jablko. Jej pohľad je veľmi príjemný. Je štíhlej postavy. Zuby má biele ako sneh. Hlas má veľmi príjemný. Rada počúva hudbu a pozerá TV. Keď upratuje, tak si vždy pustí pesničky. Na mame sa mi najviac páči jej smiech. Rada chodí niekam na návštevu, alebo len tak na prechádzku. Mám ju veľmi rada a dúfam, že to so mnou vydrží. Tak toto je moja mama, dúfam že som vám ju priblížila tak dobre, že si ju budete vedieť predstaviť. Petra Moreová, VII.B

 

Moja mama sa narodila v Košiciach. Je v znamení leva, má 40. rokov. Pochádza z Rozhanoviec. Teraz žije so mnou, s mojimi bratmi a otcom v Ždani. Priblížim vám jej vzhľad a jej vlastnosti. Má štíhlu postavu. Je vysoká, má krátke vlasy svetlohnedej farby s melírom a krásne modré oči ako nebo. Je veľmi milá, niekedy aj prísna, ale má dobré srdce. Nemá rada neporiadok, je poriadkumilovná. Má rada kvety a pestré farby. Má tiež rada aj malé deti. Rada komunikuje a zabáva sa. Nemá rada nudu. Často číta knihy a časopisy. Moja mama je v mojich očiach neobyčajným človekom. V budúcnosti by som sa jej chcela podobať. Tak toto bola moja mama. Mám ju veľmi rada a som šťastná , že ju mám. Má veľmi dobré srdce. Dominika Poľáková, VII .B

 

 

Chcem Vám predstaviť človeka, s ktorým sa stretávam už od môjho narodenia. Je to moja mama. Je ako môj strážny anjel, ktorý ma vždy vypočuje a vie mi vždy poradiť. Tak teraz by som Vám popísať jej vonkajší vzhľad a charakterové vlastnosti. Jej postava je tenká ako stebielko trávy. Líca má červené sťa jabĺčka. Krk má pevný ako dub. Oči má hnedé ako najčerstvejšia káva. Jej vlasy sú lesklé ako najpriezračnejšia voda. Jej vnútro sa nelíši od vonkajšku. Je mierumilovná a láskavá. Má ma veľmi rada, aj ja ju. Nemá rada klamstvá , ktoré ju zraňujú. Je veľmi priateľská a pravdovravná. Je rada, keď sa môže vyrozprávať. Taktiež je silnou bojovníčkou a má dobré srdce. Tak toto je moja mama. Dúfam, že som Vám ju dobre priblížil. Chcel by som ju mať navždy. Miroslav Uhľar, VII. B

 

 

Predstavím Vám moju mamu. Je to osoba v mojom živote, ktorá je vždy pri mne a vie mi poradiť. Porozprávam o jej vonkajšom vzhľade. Má vysokú postavu ako dub, má okrúhlu tvár ako sladký melón, líčka červené ako červená ruža. Je dobroprajná, vie každému poradiť. Vždy, keď mám nejaký problém, stále sa so mnou porozpráva a pomôže mi ho vyriešiť. Veľmi rada upratuje a má rada poriadok. Keď niekde uvidí neporiadok, hneď sa pustí do upratovania. Veľmi rada šije šaty, kostýmy, obleky a rôzne veci. Páčia sa mi jej povahové vlastnosti. V dospelosti by som sa jej chcel podobať. Chcel by som vyhovieť iným tak, ako ona vyhovie mne a mojej mladšej sestre. Dúfam, že som Vám ju aspoň trochu priblížil. Toto bol opis mojej mamy. Tadeáš Jámbor, VII.B

 

 

Moja mama je veľmi malej postavy, ma modré oči a šikovné ruky. Je milá, láskavá a pekná ako slnko na oblohe. Niekedy mi hovorieva o mojom detstve. Rozprávala o tom, ako som pustil auto dole kopcom a ona sa postavila pred auto a svojim telom ho zastavila. Zachránila mi tým život a nebolo to iba raz. Otec hovorí, že som po mame a mama zase naopak, že som po otcovi. Moja mama je v mojich očiach hrdinka. Dúfam, že ešte tu bude so mnou dlhé roky. Mám ju rád. Matúš Krišš, VII.B

 

 

                                                                                                                                                     

(Mgr. Andrea Nagyová, Mgr. Jolana Ševčiková)

 

 


 Výstup na Jánošíkovú baštu

V sobotu 7. mája 2011  žiaci turistického krúžku zdolali nenáročný výstup na Jánošíkovú baštu (522,7 m n.m.) neďaleko Kysaku. Okrem turistiky mali možnosť zahrať si s pomocou GPS medzinárodnú hru Geocaching, pretože pri bašte sa nachádza skrýša, tzv. "keška".Janošíková bašta je vápencový skalný útvar a výrazná prírodná dominanta nad dolinou Hornádu. Skala na tomto mieste vystupuje z inak zalesneného kopca a práve táto skutočnosť umožňuje nádherný a neopísateľný výhľad do doliny Hornádu, železničnú trať a na panorámu Kysackého hradu a Slanských vrchov. Ale dôvod, prečo sa tam naozaj oplatí ísť, je výhľad. Skaly na tomto mieste vystupujú nad úroveň zalesneného kopca a odkrývajú výhľad na krajinu. Je to miesto, kde človek dokáže hodiny sedieť a iba sa dívať … dívať … dívať …

Svoju fantáziu pusťte v let a môžete vidieť na dlani celý svet. Ako včera i dnes je ten vhodný čas vybrať sa na cestu za pokojom v duši, za dobrodružstvom.

 

 

 

 

 

 

 

 


Duchovná obnova učiteľov Viedeň, Bratislava

 

Milan Sladek

 

Dňa 18. 3. 2011 sa konala duchovná obnova učiteľov našej školy. Prvá časť obnovy spočívala v obhliadke sakrálnych pamiatok Viedne, prioritou bola najväčšia katedrála vo Viedni - Dóm sv. Štefana (Stephansdom). Druhá časť obnovy prebiehala v Bratislave v Kostole sv. Vincenta de Paul, kde sa učitelia zúčastnili pantomimického predstavenia Krížová cesta. Svetoznámy mím Milan Slánek predstavil drámu Krížovej cesty pomocou sugestívnej reči tela  jedinečným spôsobom. Slovom ho doprevádzal štefan Bučko a hudobne orgánová skladba z dielne Marcela Dupré. Učitelia si odniesli bohatý duchovný a kultúrny zážitok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Deň s horolezcom

11. 1. 2011 naši žiaci prežili jeden vzácny, krásny a veľmi zaujímavý deň s horolezcom. Deň začal prednáškou o horolezectve, jeho stupňoch - skalolezectvo, ferraty, alpinizmus, o pohybe a pobyte v horách. Žiaci prenikli do tajov horolezeckej výstroje a výzbroje, základov istenia a zaisťovania. V praktickej časti si mohli vyskúšať sedačky, prilbu, naučili sa viazať základné uzly – osmičkový, lodný, polovičný a plný, prusikový,

alebo si aspoň siahli na mačky, horolezecký cepin, laná, slučky, prusiky, vklinence, expresky a karabínky. S utajeným dychom si pozreli prezentáciu o výstupe slovenskej expedície na Aconcaguu (6962 m n.m.),  najvyšší vrch Ameriky i západnej a južnej pologule. Najodvážnejší vytrvalci na záver dokonca okúsili chuť lezenia v priestoroch telocvične.

Aby žiaci nezabudli, že sú v škole, dostali úlohu, takú netradičnú - vystúpiť na Aconcaguu (aspoň pomyselne). To znamená, že ich úlohou je vstať od televízora a počítača a vyraziť do slovenských hôr. Kto prvý vyšliape v súčte výšku na  Aconkaguu, získa kamienok z jej vrcholu a výlet v Tatrách s prednášajúcim. Žiaci sa majú odfotiť pri vrcholových tabuliach s uvedenými m n. m.  a fotografie ako dôkaz posielať na  e-mailovú adresu aconcaguasutaz@gmail.com

Fotografie z tejto akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume našej školy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Cirkevná základná škola sv. Košických mučeníkov
    Jarmočná 96/13, 044 11 Ždaňa
  • +42155/ 698 02 20

Fotogaléria