Svätého Mikuláša sme privítali v kaplnke spevom. Najmenší mu zarecitovali básničky, starší predviedli svoje vedomosti a potom nasledovalo rozdávanie balíčkov. Ušlo sa každému!
Advent je obdobím radostného očakávania narodenia nášho Spasiteľa. A preto je potrebné sa pripraviť. Každá trieda má svoj adventný veniec. Na chodbe máme krásnych anjelikov, ktorí v sebe ukrývajú priam bojové úlohy pre všetkých. Každý deň spoločne vytiahneme jedno predsavzatie, ktoré nám má pomôcť byť lepšími :-)
Pre Cirkevnú základnú školu sv. Košických mučeníkov v Ždani bol pondelok 4. novembra 2013 veľmi významným a vzácnym dňom. V tento deň odovzdali milosrdné sestry Svätého kríža z Trnavy (Provinciálny dom) relikviu blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej do kaplnky školy.
Program sa začal slávnostnou sv. omšou, ktorú celebroval Mons. Stanislav Stolárik, titulárny biskup, za pomoci kňaza, rodáka z obce Mons. Bartolomeja Juhása SDB, väzenského vikára, a pána kaplána Jozefa Eliaša z miestnej farnosti. Na svätej omši spieval aj spevokol zo Ždane. Program ďalej pokračoval prezentáciou milosrdných sestier Svätého kríža a divadelným predstavením „Za mrakmi je moje milované slnko“, ktoré si pripravili žiaci Cirkevnej základnej školy sv. Košických mučeníkov v Ždani. Celá slávnosť sa ukončila v popoludňajších hodinách.
Na slávnosť prijali pozvanie starostovia z obcí Ždaňa, Gyňov, riaditeľ ABŠÚ Košice, riaditeľka štátnej Základnej školy v Ždani a riaditeľka Materskej školy v Ždani, členovia Rady rodičov.
Veríme, že umiestnenie relikvie blahoslavenej Zdenky Schelingovej v relikviári kaplnky školy bude slúžiť pre šírenie úcty k nej i ako príklad hodnoty nasledovania jej hrdinských čností medzi našimi deťmi, mládežou a veriacimi v obci Ždaňa aj okolitých obcí, ktorí našu obec navštívia.
Ďakujem zamestnancom školy, rodičom, sponzorom a všetkým, ktorí pomohli zorganizovať túto peknú slávnosť, ktorá sa významnou mierou zapíše do histórie našej cirkevnej školy.
Mgr. Janka Železníková,
riaditeľka školy
Dentálna hygiena prebehla aj u nás v škole,
aby sme nemuseli chodiť príliš často k zubnému lekárovi.
A pamätajte, že modrá nie je vždy dobrá :-)
16. októbra sme si na škole pripomenuli Svetový deň zdravej výživy. Pretože, výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Každá trieda pripravila zdravé jedlo, ktoré sme potom spoločne ochutnávali.
"Povedz mi, čo ješ, a ja ti poviem, čo si."
Anthelme Brillat-Savarin
Október je nie len mesiac úcty k starším, ale aj mesiac mariánsky, kedy sa častejšie modlíme sv. ruženec. Je to meditačná modlitba k Bohu prostredníctvom Panny Márie, ktorá je Kráľovnou posvätného ruženca. Dominikánovi bl. Alanovi de la Roche dala 15 prísľubov pre tých, ktorí sa budú zbožne modliť ruženec a povedala: „nesmierne veľa kníh by bolo treba napísať, aby v nich boli zaznamenané všetky zázraky môjho posvätného ruženca.“
Od 16. do 22. septembra sa koná každoročný týždeň mobility. Jeho súčasťou je aj Medzinárodný deň bez áut, ktorý sa slávi každoročne 22. septembra. Autá zvyšujú hluk a spôsobujú znečistenie ovzdušia. Cieľom tohto dňa je upozorniť na znečistené životné prostredie automobilmi a podporiť ekologické formy dopravy, ako pešia, cyklistická a verejná doprava. Žiaci 1. až 5. ročníka si zábavnými hrami a súťažami zopakovali pravidlá cestnej premávky pre cyklistov. Ostatní zisťovali hustotu premávky priamo v uliciach Ždane.
Čo nám dala záhrada a príroda ... aj takto by sme mohli pomenovať výstavu, ktorá prebiehala v kultúrnom dome v Ždani v mesiaci október a do ktorej sme sa aj my zapojili svojou tvorbou. Na výstave naše mladé aranžérky obdivovali tvorivosť vystavených prác, chlapci zase rozmanitosť ovocia vypestovaného v záhradách.
Nový školský rok 2013/2014 sme začali 2. septembra 2013 slávnostnou svätou omšou v rímskokatolíckom kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov v Ždani. Svätú omšu slúžil náš nový pán farár ThLic. František Katriňák spolu s novým pánom kaplánom Mgr. Jozefom Eliášom.
Po sv. omši pani riaditeľka predstavila nových žiakov a triednych učiteľov jednotlivých ročníkov. V závere popriala deťom, ale aj ich rodičom a učiteľom veľa tvorivosti, radosti, vďačnosti, poznania a lásky v školskom roku 2013/2014.
S krátkym predstavením Tri prasiatka navštívili žiaci 6. ročníka dňa 18.6.2013 miestnu materská školu. Deťom zahrali rozprávku v anglickom jazyku, naučili ich niekoľko anglických slov a spoločne si zasúťažili. Prežili príjemné chvíle. Pár záberov nájdete v našej galérií: Návšteva materskej školy
Naučiť sa čítať a písať plynule v anglickom jazyku je v dnešnej dobe dôležité pre všetky deti. Keďže s vyučovaním cudzieho jazyka začíname už v prvom ročníku, stále sme hľadali efektívnu metódu, ktorá by pomohla žiakom naučiť sa správne a rýchlo čítať a písať v angličtine. Vo februári tohto roku boli oslovené všetky základné školy vo všetkých krajoch (okrem Bratislavského) s projektom Jolly Phonics do slovenských základných škôl. Spomedzi 68 škôl získalo grant len 24 nových škôl, medzi nimi i naša škola. (V šiestich školách v Bratislavskom kraji už používajú metódu Jolly Phonics od začiatku školského roku 2012/2013).
Jolly Phonics poskytuje program pre výučbu zručností čítania a písania v anglickom jazyku. Deti sa učia nielen zvuky anglickej abecedy (26 znakov), ale všetky zvuky, ktoré angličtina má, t.j. 42 zvukov, ako aj to, ako sa tieto zvuky píšu. S týmito vedomosťami, pokračujú deti spájaním zvukov do slov, a začínajú čítať. Zároveň si precvičujú písanie počúvaním zvukov hovoreného slova a identifikujú písmená, ktoré zodpovedajú týmto zvukom. Je to multi-zmyslový, aktívny program s bohatými skúsenosťami z celého sveta, navrhnutý špeciálne pre malé deti. Certifikovaní učitelia začnú s učením prostredníctvom metódy Jolly Phonics v 2 triedach na I. stupni od školského roku 2013/2014.
Aranžovanie – téma Klobúk ... Naši žiaci v zložení Viktória Zlaczká, Natália Sitárová, Veronika Verébová a Tadeáš Jambor prijali túto informáciu ako výzvu. Zabezpečili si slamené klobúky, nazbierali rôzny záhradný a prírodný materiál a hor sa na okresné kolo súťaže s názvom Letné aranžovanie. Krásne výsledky ich práce si môžete pozrieť v galérii: Letné aranžovanie :-)
Súťaž družstiev mladých zdravotníkov pod vedením Slovenského červeného kríža sa konala aj tento rok, a to 22. mája. My sme na nej nemohli chýbať. Naši deviataci v zložení Tadeáš Jambor, Janka Kokardová, Adrián Nagy, Dominika Pribulová a Mirko Uhľar statočne bojovali pri poskytovaní prvej pomoci. Hoci v praktickej časti na prvom stanovišti začali neisto, ale pri postupovaní ďalšími stanovišťami získavali stále viac sebadôvery a bodov. Aj keď ich bodové skóre v závere bolo vysoké, nepostačovalo na umiestnenie.
Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Naši žiaci sa zapájajú do rôznych súťaží a úspešne reprezentujú školu.
Adrián NAGY sa zúčastnil 49. ročníka chemickej olympiády a postúpil až do posledného kola tejto súťaže. 25.4.2013 v krajskom kole obsadil 10. miesto. Srdečne mu blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov na strednej škole.
Mnohí už určite poznáte projekt Deň rodiny. Aj naša škola sa doň zapojila prostredníctvom celoslovenskej literárnej a výtvarnej súťaže. Žiačka Laura KUNDRÁKOVÁ bola 4. mája 2013 v Košiciach v rámci verejného kultúrno-spoločenského programu osláv Dňa rodiny ocenená druhým miestom za najlepšiu výtvarnú prácu na tému: Rodina: ...aby deti otcov mali, aby mali mamy! Ďakujeme Laure, že sa zúčastnila a svojim talentom podporila tento projekt.
Po týždni sa naši žiaci 5. až 9. ročníka v sprievode p. uč. Iľka a p. uč. Hančárovej opäť vydali objavovať krásy a históriu Slovenska vďaka akcii Vlakom do múzeí a galérií. Tentokrát to boli mestá Martin a Žilina.
Exkurziu sme začali v meste Martin prehliadkou historického centra, zastavením sa pri pamätných tabuliach a pomníkoch pripomínajúcich historické udalosti a osobnosti našich dejín. Pozreli sme si historické budovy Matice slovenskej, Národného múzea, bývalý Župný dom...
Nasledovala exkurzia Národného cintorína, kde sú pochovaní viacerí slovenskí národovci, i významné osobnosti slovenskej kultúry, literatúry, histórie, vedci... Prechádzkou cez centrum sme sa presunuli k Literárnovednému múzeu , kde nám pracovníčka múzea zaujímavo predostrela vývin písma a literárnej kultúry na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Žiaci si mohli pozrieť zaujímavé exponáty, i kópie originálov viažúcich sa k histórii Slovenska a Slovákov.
Z Martina sme sa vlakom odviezli do Žiliny. Mestskou hromadnou dopravou sme došli k známemu hradu Budatín, avšak hradná expozícia v súčasnosti nie je prístupná, nakoľko je hrad v rekonštrukcii. Prezreli sme si však exteriér hradu, jeho okolie, prešli sme sa parkom a samozrejme spoločne sa odfotili.
V centre Žiliny sme navštívili Námestie Andreja Hlinku, odfotili sme sa pred Súsoším sv. Cyrila a Metoda i horným kostolom a prezreli sme si štvorcové Mariánske námestie.
Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Na našej škole sa už stalo tradíciou zúčastniť sa akcie Vlakom do múzeí a galérií.
Cieľom jarnej etapy boli mestá Zvolen a Banská Štiavnica. V doprovode pána učiteľa Iľka a pani učiteľky Hančárovej sa exkurzie zúčastnilo 20 žiakov z 5. až 9. ročníka.
V Banskej Štiavnici sme sa prešli historickým centrom banského mesta a Námestím sv. Trojice k Novému zámku, v ktorom sídli Slovenské banské múzeum. Tu sme absolvovali prehliadku expozícií múzea spojenú s výkladom o histórii mesta. Po jej skončení sme si pozreli Starý zámok a Radničné námestie.
Mimo programu sa nám podarilo navštíviť Strednú odbornú školu lesnícku, vďaka Ing. Uhrínovi, ktorého sme spoznali cestou autobusom.
Vo Zvolene sme zostávajúcu chvíľu času využili na kratučkú prehliadku vonkajších častí Zvolenského zámku neďaleko železničnej stanice.
Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume.